Šilti prisiminimai iš šiltos šalies: praktikos Maltoje įspūdžiai

Praktika daugumai studentų asocijuojasi su nuobodžiomis, ilgomis laikinos ir dažniausiai neapmokamos darbo vietos, kurioje būtų galima įtvirtinti žinias, sukauptas per paskaitas, paieškomis. Organizacijos komunikacijos vadybos studijų programos paskutinio kurso studentas Alvydas Ziemelis galvoja kitaip. MANO KOLEGIJA skaitytojų dėmesiui siūlo Alvydo Ziemelio pasakojimą apie praktiką Maltoje.

Alvydas Ziemelis, OKV 13

KELIONĖ

Lapkričio 1 diena, Kauno oro uostas. Laukiu tiesioginio skrydžio į Maltą. Sėdžiu salėje, apžiūrinėju oro uostą, galvoju apie Maltą. Po kurio laiko aš jau lėktuve, kylančiame į dangų. Po truputį atsisveikinu su lietuvišku šalčiu ir blogu oru.

Lėktuvas jau virš Maltos, ši šalis mane pasitinka nuostabiu oru ir teigiamomis emocijomis. Po kiek laiko lėktuvas nusileidžia, išlipu su kitais keleiviais ir patraukiu link terminalo. Žvalgausi, ieškau žmogaus, kuris turėtų laikyti lapą su jame užrašytu mano vardu ir pavarde (taip buvo sutarta prieš skrendant į Maltą). Įeinu į pagrindinę oro uosto salę, žvalgausi, tačiau reikiamo žmogaus nematau. Jau planuoju skambinti tam, kuris atsakingas už mano paėmimą iš oro uosto, ir staiga pamatau žmogų, rankose laikantį lapą su mano vardu ir pavarde. Prieinu prie jo, trumpai šnektelime ir patraukiame link automobilio. Važiuojame į vietą, kurioje gyvensiu artimiausius 2 mėnesius. Pakeliui jis man papasakoja apie miestą ir būsimą praktikos vietą.

GYVENIMO SĄLYGOS

Mane apgyvendino didžiausiame Maltos mieste – Birkirkaroje, dideliame 4 aukštų name kartu su praktikantais iš Nyderlandų, Belgijos, Vokietijos, Ispanijos, Prancūzijos, Lenkijos ir… Lietuvos. Praktikantai iš Lietuvos pirmą mano atvykimo vakarą šiek tiek aprodė miestą, plačiau papasakojo apie Maltą, atskleidė, koks gyvenimas čia verda. Išklausęs jų pasakojimų, supratau vieną dalyką – jei tik pats norėsiu, Maltoje tikrai rasiu ką veikti ir ką pamatyti. Vakare susipažinau su studente iš Lenkijos, kuri pasiūlė kitą dieną kartu su ja vykti į būsimos praktikos vietą ir susipažinti su kitais kolegomis.

DARBO SĄLYGOS

Kai tik įėjau į darbo kabinetą, iš karto pasijutau gerai, nes mane šiltai pasitiko būsimi kolegos ir maloni aplinka. Šie faktoriai, manau, yra vieni svarbiausių, jeigu nori, kad darbas būtų malonus.

Praktikantų užduotys įmonėje įvairios: reikia tvarkyti duomenų bazę, administruoti elektroninius tinklalapius, pavyzdžiui, „Facebook“, „Twitter“, „LinkedIn“ ir pan., dirbti su studentais. Į darbotvarkę įeina ir interviu su studentais iš įvairių šalių per programą „Skype“ (taip sužinoma, kur jie norėtų atlikti praktiką, ko tikisi iš priimančios įstaigos, patikrinamos anglų kalbos žinios ir panašūs dalykai). Iš būsimųjų praktikantų interviu dažniausiai ima patys studentai, kurie atlieka praktiką įmonėje „StageMalta“ . Turbūt reikėtų sakyti, kad tai greičiau ne interviu, o tiesiog draugiškas pasikalbėjimas tarp dviejų jaunų žmonių.

praktikos vieta

„BUSINET“ KONFERENCIJA

Turėjau galimybę dalyvauti kasmetinėje verslo ir mokslo konferencijoje, kuri tais metais vyko Maltoje. Į šią konferenciją suvažiuoja dalyviai iš 26 skirtingų pasaulio šalių, renginys kiekvienais metais vyksta vis kitoje šalyje ir tęsiasi tris dienas. Kartu su kitais pagrindiniais „Stage Malta“ darbuotojais bendravau su mokslo ir verslo atstovais iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos, Indijos, Meksikos, Ispanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Suomijos, Lietuvos, Latvijos, Indijos ir kt. Ši mokslinė konferencija yra skirta tarptautinėms programoms mokslo ir verslo srityse plėtoti ir skatinti. Organizacija turi 98 atstovus 26 pasaulio šalyse. Renginyje buvo skaitomi moksliniai ir verslo pranešimai, aptariamos įvairios idėjos.

LAISVALAIKIS

Dažniausiai laisvalaikiu keliaudavau į po įvairias Maltos vietas. Per tuos du mėnesius skersai ir išilgai išmaišiau visą salą, pabuvau visur, kur tik norėjau. Savaitgaliais kai kurie praktikantai vykdavo į Pacevilį, nes šiame mieste daug įvairaus stiliaus klubų, barų ir kavinių, ten vyksta intensyvus naktinis gyvenimas. Mėgstantys keliauti gali susipažinti su šalimi arba nuvykti į didžiausią salą Viduržemio jūroje – Siciliją. Kelto kainos į abi puses prasideda nuo 80 Eur. Mėgstantys ramiai leisti laiką, savaitgaliais renkasi poilsį prie jūros. Šalyje yra daug gražių paplūdimių, kuriuose galima tiesiog nieko neveikti, vien tik gulėti ir mėgautis saulės šiluma. Maltos klimatas yra labai šiltas ir malonus, per metus vidutiniškai būna daugiau nei 300 saulėtų dienų.

Netoli Maltos yra turistų labai mėgiama Gozo sala. Keltas iš Maltos į šią salą plaukia maždaug kas kelias valandas, o bilieto kaina yra 6 Eur. Gozo saloje žmonės niekur neskuba, tiesiog gyvena ramų gyvenimą. Gatvėje daug palmių, kaktusų, galima nusiskinti čia pat ant medžių augančių apelsinų ar citrinų. Viena iš labiausiai turistų lankomų vietų šioje saloje yra uolinė arka „Žydrasis Langas“. Iš arti ši arka atrodo tikrai įspūdingai.

IŠLAIDOS

Kainos Maltoje yra vidutinės. Vidutinė kambario nuomos kaina yra 300–600 Eur per mėnesį. Minimali alga Maltoje – apie 720 Eur. Šioje saloje taip pat yra keletas „Lidl“ parduotuvių, kurių kainos tikrai tinkamos studentams.

su praktikante

TRANSPORTAS

„Stage Malta“ jums suteiks transportą, kurio kaina yra 50 Eur žmogui. Kai atvyksite į Maltą, vairuotojas paims iš oro uosto ir nuveš ten, kur gyvensite, duos voką, kuriame bus raktai nuo namo ir keli lankstinukai su informacija apie būsimą praktiką ir Maltos salą. Pasibaigus praktikai, būsite nuvežti į oro uostą.

Jei kalbėsime apie autobusus, reikia paminėti, kad Maltoje be specialios korteles, su kuria galima gauti didelių nuolaidų, netoli tenuvažiuosi. Žiemą vienkartinis dviejų valandų bilietas kainuoja 1,5 Eur, o vasarą ˜– 2 Eur. Jei planuojate ilgiau apsistoti Maltoje ir dažnai naudotis autobusais, reikėtų užsisakyti specialią kortelę, su kuria galima daug sutaupyti. Kelionės autobusu kaina mėnesiui su šia kortele studentams yra 21 Eur, visiems kitiems – 26 Eur. Gerai yra tai, kad, pasipildęs už 21 Eur, studentas važinėjasi tol, kol išnaudoja visą sumą, o tada likusią mėnesio dalį gali važiuoti nemokamai.

APIE MALTĄ

Maltos salos ilgis yra tik šiek tiek daugiau nei 27 kilometrai. Autobusai važiuoja ir į tolimiausius Maltos kampelius, todėl jais galima pasiekti daugumą lankytinų miestų, vietovių ir objektų. Labiausiai turistų lankomos vietų yra Madina – mažas viduramžių miestelis, kuriame draudžiamas automobilių eismas, taip pat istorinė Maltos sostinė Valeta. Gyvendami ir dirbdami šioje šalyje, nepamirškite jaukiose Maltos kepyklėlėse paragauti tradicinių vietoje kepamų pyragaičių su mėsa ar sūriu. Jei norisi pasimėgauti įspūdingais vaizdais, nuvažiuokite prie Dingli uolų. Ant šių uolų vakarais būna malonu sėdėti ir stebėti, kaip leidžiasi saulė.

Aš blogu oru tikrai negalėjau skųstis – gyvenau Maltoje 2 mėnesius, tik 5–7 dienas per mėnesį pasitaikė lietingų dienų. Maltoje yra dvi oficialios kalbos (maltiečių ir anglų), todėl bent šiek tiek mokantiems angliškai didesnių problemų neturėtų kilti. Malta yra Viduržemio jūros sala, o šiltas klimatas tinkamas norintiems ramiai paatostogauti ir tiesiog pamatyti šalį, kurios kultūra, gyvenimas ir architektūra labai skiriasi nuo Lietuvos. Į Maltą labiausiai rekomenduočiau vykti tiems, kuriems patinka šiluma ir geras oras. Žiemos mėnesiais temperatūra čia būna apie 15–20 laipsnių šilumos, o vasarą pasiekia ir 40 laipsnių. Į šią šalį daug šiltų drabužių vežtis nebūtina – aš turėjau ploną striukę, jos prireikė gal tik kelis kartus. Vasarą pagrindiniai drabužiai yra marškinėliai trumpomis rankovėmis ir šortai, o žiemos sezonu – ilgesnės kelnės ir vienas kitas megztinis.

„Stage Malta“ įmonės studentų kotedžuose yra viskas: švari patalynė, rankšluosčiai, visi reikalingi virtuvės indai ir kiti reikmenys. Galima pasirinkti ir kokiame kambaryje planuojate gyventi – vienviečiame ar dviviečiame. Visame name yra bevielis internetas.

Ar verta važiuoti į Maltą? Jeigu jums nepatinka šiltas klimatas, viduramžius primenanti architektūra, nuostabūs vaizdais ar malonūs žmonės – tikrai neverta. Visais kitais atvejais atsakymas yra vienareikšmiškai teigiamas. Manau, kad tai yra viena iš geriausių šalių Europoje tiems, kurie nori įgauti įdomios ir įvairios patirties.

VIETOJE IŠVADŲ

Jei ne Šiaulių valstybinės kolegijos suteikta galimybė iškeliauti, tikrausiai nebūčiau sukaupęs tiek darbo ir gyvenimiškos patirties, nebūčiau susipažinęs su skirtingų kultūrų žmonėmis iš įvairiausių šalių (bendravimas su kai kuriais iš jų tebesitęsia iki šiol). Visiems dvejojantiems siūlau būtinai važiuoti pagal Erasmus programą, nes tai šansas, kuriuo tiesiog reikia pasinaudoti!

 

 

Facebook komentarai