Kraujo donorystė: nuo pilietiškumo apraiškos iki įspūdžių visai dienai

Lapkričio 9 dieną Šiaulių valstybinėje kolegijoje vyko kraujo donorystės akcija. Medikai laukė studentų, dėstytojų ir visų kitų bendruomenės narių, norinčių pasielgti pilietiškai – padovanoti savo kraujo tiems, kuriems jo labai reikia.

MANO KOLEGIJA apie renginį kalbėjosi su Nacionalinio kraujo centro Šiaulių padalinio darbuotojomis – gydytoja Eleonora Suchorukoviene ir donorų organizatore Inga Krivickiene. Nors Šiauliuose kraujo galima duoti atėjus į Daukanto g. 90 esantį kraujo surinkimo punktą, nuolatos yra organizuojamos ir išvažiuojamosios akcijos. Kraujo centro darbuotojai nuvyksta į prekybos centrus, darbo kolektyvus, mokyklas, kad žmonėms būtų patogiau ateiti, nes tik taip galima sukaupti didesnes kraujo atsargas. Kadangi pereita prie neatlygintinos donorystė, norinčių duoti kraujo visuomenės narių kiek sumažėjo.

SONY DSC

Yra ir kitų priežasčių, kurios, gydytojos ir donorų organizatorės nuomone, lemia tai, kad atsiranda kraujo trūkumas. Viena iš jų – paprasčiausio žmonių sąmoningumo stoka. Jeigu kiekvienas suaugęs ir sveikas žmogus nors kartą per metus duotų kraujo, kraujo atsargos gydymo įstaigose tikrai būtų pakankamos. Deja, daug norinčių tiesiog paaukoti savo kraujo kitiems neatsiranda. Medikės teigia pastebėjusios, kad prieš didžiąsias šventes, pavyzdžiui, prieš Kalėdas, žmonės, matyt, pastūmėti visus apėmusios pakilios nuotaikos, ateina dovanoti savo kraujo, atsargos padidėja, tačiau visus metus taip nebūna.

Kita priežastis, trukdanti donorystės plėtrai, yra daugybė visuomenėje sklandančių mitų. Pavyzdžiui, bijoma duoti kraujo, nes manoma, kad taip galima užsikrėsti kokiomis nors ligomis. Tokia nuomonė visiškai nepagrįsta, nes pats duodantis kraujo žmogus savo akimis gali įsitikinti, kas viskas, kas naudojama atliekant privalomą kraujo tyrimą arba jau imant kraujo, yra naudojama pirmą kartą.

Dar vienas mitas teigia, kad, vieną kartą davus kraujo, iškart priprantama, žmogus įsipareigoja nuolatos tai daryti, nors pats ir nenori. Tai irgi nėra tiesa. Netiesa ir tai, kad kraujo davimas gali pakenkti sveikatai. Šis procesas kaip tik yra naudingas. Prieš duodant kraujo padaromas išsamus tyrimas. Jeigu žmogus turi kokių sveikatos problemų, jis yra įspėjamas, be to, daugiau informacijos galima gauti ir pasikalbėjus su kraujo surinkimo punkte dirbančiu gydytoju.

Medikės pasidžiaugė, kad tądien jos sulaukė 26 Šiaulių valstybinės kolegijos bendruomenės narių, išreiškusių norą tapti donorais. Užpildžius klausimyną ir atlikus kraujo tyrimus, paaiškėjo, kad kraujo gali duoti 22. Lygiai pusė donorų tai darė pirmą kartą. Gydytoja pastebėjo, kad apskritai donorai jaunėja. Tai yra geras ženklas, galima tikėtis, kad ateityje šalies gyvenimą kursianti karta yra pilietiškesnė.

Tą dieną pirmą kartą kraujo davusi Studentų apskaitos ir paramos studentams skyriaus darbuotoja Ema Medeckytė teigia, kad iki šios dienos ji maniusi, jog, norint duoti kraujo, užtenka tik būti sveikam. Pildydama klausimyną, kuris pateikiamas visiems, ketinantiems duoti kraujo, ji nustebo perskaičiusi, kad net ir apsilankymas pas odontologą gali turėti įtakos kraujo kokybei. Ema jau ir anksčiau kelis kartus kolegijoje vykusių donorystės akcijų metu buvo pasiryžusi duoti kraujo, bet vis neatitikdavo vienų ar kitų donorams keliamų reikalavimų – tai svoris per mažas, tai vartojami vaistai trukdo, tai sloga. Šį kartą ji buvo nusiteikusi optimistiškai, nes žinojo, kad niekas neturėtų pakišti kojos norui tapti kraujo donore. Pats kraujo paėmimo procesas nebuvo skausmingas, praėjus kelioms valandoms Ema net ir nebejautė, kad ji apskritai šiandien dovanojo savo kraujo.

Ema Medeckytė
Ema Medeckytė

Norinčius duoti kraujo, bet dar abejojančius Ema nori paraginti vieną kartą pasiryžti. Kaip teigia mergina, donorystė yra prasminga ir įdomi patirtis. Pavyzdžiui, buvo galimybė paprasčiausiai pamatyti, kuo skiriasi teigiama kraujo grupė nuo neigiamos, be to, maloniai nustebino ir dovanėlės, kurių gauna kiekvienas, padovanojęs savo kraujo. Tą dieną Emai įspūdžių užteko ilgam.

Kita kraujo donorystės akcija Šiaulių valstybinėje kolegijoje planuojama vasario mėnesį. Iš anksto kviečiame pasiryžti ir dalyvauti. Jūsų dovanotas kraujas gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę.

Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus specialistė

Silvija Papaurėlytė-Klovienė

SONY DSC

SONY DSC

Facebook komentarai