Keiksmažodžiai: už ar prieš?

Vasario 16 – kovo 11 dienomis Lietuvoje vyksta Lietuvių kalbos dienų renginiai: skaitomos plačiajai visuomenei skirtos paskaitos, rengiamos socialinės akcijos, organizuojami protų mūšiai. Šį mėnesį turime daugiau progų susimąstyti apie kalbą, suvokti ja kuriamo pasaulio grožį.

Gyvenime pasitaiko visokių situacijų: kartais apima toks pyktis ar nusivylimas, kad neigiamas emocijas norisi išreikšti žodžiais. Keiksmažodžių sistema atspindi konkrečios kalbos savitumą. Lietuviški keikimosi žodžiai išsiskiria orientacija į gyvūnijos pasaulį, taikliais palinkėjimais, keiksmažodžiuose neminimos didžiausios vertybės. Kitaip tariant, norintiems keiktis lietuviškai, tikrai yra iš ko rinktis. Tik ar visada pasinaudojame kalbos turtais ir galimybėmis. MANO KOLEGIJA kalbino kelias Šiaulių valstybinės kolegijos studentes. Merginoms buvo užduoti tokie klausimai:

 1. Ar keikiatės? Jei taip, kuria kalba?
 2. Kada keikiatės?
 3. Koks jūsų požiūris į daug besikeikiančius žmones?
 4. Tikriausiai esate girdėję lietuviškų keiksmažodžių arba ir patys kartais taip keikiatės. Koks lietuviškas keiksmažodis Jums skamba gražiausiai?DSC_1287

 

Viktorija Sungailaitė, BPS14Viktorija Sungailaitė

 1. Deja, tenka pripažinti, kad dažniausiai išsprūsta angliškų ir rusiškų keiksmažodžių.
 2. Dažniausiai keiksmažodžius vartoju netyčia. Pavyzdžiui, kai pasakoju istoriją ir ją noriu paįvairinti, tai tenka pasakyti vieną ar kelis negražius žodžius. Taip pat keikiuosi tada, kai reikia bendrauti su paaugliais, nes su jais taip lengviau susikalbėti.
 3. Jei kalbame apie tuos žmonės, kurių kalboje kas antras žodis yra keiksmažodis, tai tikrai neigiamai žiūriu. Labai nemalonu matyti, kai jaunesni,y. pradinių klasių mokiniai, keikiasi. Jeigu išgirstu, pasižiūriu piktu žvilgsniu, o jei nepadeda, tiesiog pasakau, kad taip negražu sakyti.
 4. Man gražiausiai skambantis lietuviškas keiksmažodis yra „Po šimts velnių!“. Šis keiksmažodis visada sukelia šypseną.

Brigita Kvezelytė, BPS15Brigita Kvezelytė

 1. Nesikeikiu.
 2. Nediskriminuoju besikeikiančių žmonių, tačiau ir nepateisinu jų. Galbūt taip besielgiantys žmonės nelabai susimąsto apie pačią keiksmažodžio galią ir reikšmę.
 3. „Pakasyk sliekui pažastį“ – šmaikštus lietuviškas keiksmažodis.

Deimantė Urbietytė, BPS15Deimantė Urbietytė

 1. Kartais būna, kad nusikeikiu, bet tik tada, kai labai susinervinu. Tai būna rusiški keiksmažodžiai. Bet šiaip stengiuosi nesikeikti.
 2. Mano požiūris į besikeikiančius žmones dvejopas. Iš šalies negražu matyti, kai merginos Kai vaikinai keikiasi, tai jau įprasta, gal nebekreipi labai daug dėmesio. Bet šiaip dar priklauso, ar tas žmogus keikiasi nuolatos ir visur: susirinkime, konferencijoje ar dar kur. Gali būti, kad keikiamasi tik tarp draugų. Jei žmogus nesupranta ir keikiasi nuolatos, kur tik bebūtų ir su kuo bebūtų, toks žmogus man nepatinka, nesvarbu, ar tai mergina, ar vaikinas.
 3. Taip, esu girdėjusi lietuviškų keiksmažodžių, bet pati taip nesikeikiu.
 1. Koks gražiausias keiksmažodis, net nežinau. Gal „po šimts gegučių“?

 

Iveta Dutkina, KNZ15Viktorija Dutkina

 1. Dažniausiai keiksmažodžiai būna rusiški, nes jie yra labiausiai paplitę.
 2. Keikiuosi tada, kai kas nors nepavyksta, o manęs niekas negirdi.
 3. Man atrodo, keiksmažodžiai yra neišprusimo ženklas. Kai bendraujame su vyresniais žmonėmis, manau, derėtų laikytis pagarbos ir keiksmažodžių nevartoti.

Karolina Matelionytė, BPS14

Facebook komentarai