Būsimieji slaugytojai nesibaimina atsakomybės

Gegužės 12 dieną minimą Tarptautinę slaugytojų dieną ateityje tikrai švęs ir dalis Šiaulių valstybinės kolegijos bendruomenės narių. Bendrosios praktikos slaugos studijų programos studentai 3,5 metų studijuoja, kad vėliau taptų tais, į kuriuos kreipiamasi pagalbos ar patarimo.

Minėtinos dienos proga su keliais būsimaisiais medikais kalbėjomės apie profesijos pasirinkimo motyvus, karjeros planus ir svajones, medicinos darbuotojo kasdienybę. Pašnekovams buvo pateikti keturi klausimai.

 1. Kodėl pasirinkote Bendrosios praktikos slaugos studijų programą?
 2. Ar būsimos profesijos vaizdinys kuo nors skyrėsi nuo to, ką pamatėte ir patyrėte per praktikas? Gal buvo kokių situacijų, kurios apskritai privertė Jus pakeisti vertybių sistemą ir įsitikinimus?
 3. Jeigu galėtumėte pasirinkti darbo vietą (šalį, miestą, įstaigą), kur norėtumėte dirbti?
 4. Ką patartumėte abiturientams, kurie svarsto apie Bendrosios praktikos slaugos studijų programą? Koks žmogus turėtų rinktis tokias studijas?BPS14 studentai praktikos metu

Deimantė Malinauskaitė, BPS16

 1. Pasirinkti šią studijų programą paskatino draugės sesers, studijuojančios mediciną, pasakojimas. Mane visada traukė ligoninės ir medicina, bet medicinos studijos atrodė per sunkios, buvau nusprendusi, kad jų nesirinksiu. Vis dėlto laiku susiprotėjau, kad slauga man tikrai tinka.Deimante Malinauskaite BPS16
 2. Per slaugos paskaitas daug ko išmokome, jos padėjo pasirengti praktikai. Mokėmės įvairių procedūrų atlikimo technikų, kurias vėliau pritaikėme praktiškai. Suvokiau, kad per paskaitas viskas tikslu ir labai laikomasi higienos, o realybėje praktikos metu mažai kas laikėsi visų reikalavimų.
 3.  Norėčiau dirbti Lietuvoje, Šiauliuose.
 4.  Patarčiau rinktis šią programą tam žmogui, kurį slauga tikrai traukia. Būsimasis slaugytojas turi nebijoti kraujo, žaizdų ir būti nusiteikęs mokytis. Žmogus turėtų būti rūpestingas, tvarkingas, subrendęs ir ne vėjavaikis, kuriam lytiniai organai kelia juoką.

Greta Lavickaitė, BPS15

 1. Man nuo mažens patikdavo visokie žaidimai su gydymo instrumentais. Nuo tada mąsčiau, kad norėčiau ateitį sieti su medicina. Manau, kad tai – labai perspektyvi specialybė. Galimybių yra ne tik čia, Lietuvoje, bet ir užsienyje.
 2. Per praktikas tikėjausi, kad personalas leis daugiau visko išbandyti ir bus draugiškesnis. Viskas buvo įdomu ir naudinga. Na, situacijų pasitaikydavo įvairių, su kuriomis susidūrusi pradėjau atkreipti dėmesį į tai, į ką anksčiau nelabai atkreipdavau.Greta Lavickaite BPS15
 3. Jeigu galėčiau, rinkčiausi Klaipėdą, pirminius sveikatos priežiūros centrus. Taip pat domina užsienis, nes ten ši specialybė labiau vertinama.
 4. Pirmiausia reikia turėti pašaukimą padėti žmonėms, nes tai turi nekiekvienas. Prieš stojant būtina tikrai viską apgalvoti, nes darbas bus sunkus, reikalaus daug išbandymų, nuolat keisis, bus daug naujovių.

Lina Kiviliūtė, BPS14

 1. Būdama abiturientė, apsisprendžiau stoti į biomedicinos mokslų sritį, žinojau, kad noriu įgyti medicininį išsilavinimą, tačiau dar nebuvau apsisprendusi, kokį profilį rinktis. Mintis stoti į Bendrosios praktikos slaugos studijų programą atėjo staiga ir netikėtai. Gerai apsvarsčiusi supratau, kad ši profesija man tikrai įdomi, ateityje save matau dirbančią būtent šį darbą.Lina Kiviliute BPS14
 2. Tiesą sakant, taip, vaizdinys, kurį turėjau prieš pasirinkdama šią profesiją, gerokai skyrėsi nuo realybės praktikų metu. Visada iš šono stebint atrodo vienaip, o atsidūrus mediko vietoje ir dirbant pačiam – kitaip. Būtent tada pamatai ir supranti, koks tai atsakingas, sudėtingas, fiziškai ir emociškai sunkus darbas, reikalaujantis daug žinių. Dirbama dažniausiai su sergančiais ir nelaimingais žmonėmis, susirūpinusiais jų artimaisiais. Tokiame darbe tenka dirbti naktimis ar net paromis, susidurti su skaudžia realybe, matyti žmonių skausmą, kartais net į mediką neadekvačiai nukreiptą pyktį, patirti stresinių situacijų, susitaikyti su mylimų pacientų netektimis ir panašiai. Tokie dalykai daugiau ar mažiau keičia žmogų, atskleidžia žmogaus charakterį ir asmenines savybes. Tuo ir išskirtinė mediko profesija. Tiesiog arba gali dirbti tokį darbą, arba ne.
 3. Žinoma, emigruoti nesinorėtų ir, be abejo, norėčiau pasilikti dirbti Lietuvoje. Nesinorėtų palikti Šiaulių, šeimos, artimųjų ir draugų. Tačiau, mano nuomone, ši profesija Lietuvoje tiesiog labai nuvertinama. Išties apmaudu, kad Lietuvoje slaugytojai stipriai skriaudžiami atlyginimų, darbo krūvio ir darbo sąlygų atžvilgiu, palyginti su daugeliu Europos Sąjungos valstybių. Todėl nesistebiu, kad tiek daug specialistų palieka mūsų šalį, išvyksta dirbi į užsienį ir tuo tikrai džiaugiasi. Jeigu dirbsiu Lietuvoje, tai pirmiausia mąstau apie darbą privačiose klinikose, kitose įstaigose. Jei nuspręsčiau išvykti į užsienį, patraukliausios šalys atrodo Jungtinė Karalystė ir Norvegija.
 4. Visų pirma prieš stojant patarčiau bent akies krašteliu pamatyti realų slaugytojų darbą, jų veiklas, darbo krūvį, patiriamą stresą, sužinoti, koks atlyginimas mokamas už darbą. Paskui reikia įvertinti asmenines savybes ir gebėjimus, ar žmogus yra pakankamai fiziškai ir emociškai tvirtas, galintis aukotis šiam darbui. Todėl patarčiau prieš stojant pakalbėti su ilgametę patirtį turinčiais slaugytojais ir sužinoti aktualios informacijos. Manau, būtiniausios asmeninės savybės yra kelios – atsakingumas, sąžiningumas, žmogiškumas ir drąsa.

Domantė Korsakaitė, BPS14

 1. Pasirinkau šią studijų programą, nes noriu padėti žmonėms, taip galėsiu prisidėti prie žmonių sveikimo. Baigus šią specialybę, yra daugiau perspektyvų rasti darbą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kadangi ir mano mama medikė, ji labai paskatino mano sprendimą pasirinkti būtent šią studijų programą.Domante Korsakaite BPS14
 2. Praktikos vaizdinys nelabai kuo skyrėsi nuo realybės, maždaug taip viską ir įsivaizdavau. Buvo kelios situacijos, kai teko pakeisti požiūrį į atitinkamus ligoninės darbuotojus, jų netinkamą elgesį tiek su pacientais, tiek su studentais, atliekančiais praktiką.
 3. Labiausiai norėčiau dirbti Kaune arba Anglijoje.
 4. Šią studijų programą patarčiau rinktis tokiam žmogui, kuris jaučia atsidavimą ir norą padėti sergančiam žmogui, yra geros širdies, supratingas, atsakingas, malonus, drąsus ir nuoširdus, kuris visada užjaus ir padės. Galvojantys apie Bendrosios praktikos slaugos studijų programą, turi žinoti, kad ji tikrai perspektyvi, nes slaugytojų visada ir visur reikės, šių specialistų Lietuvoje trūksta, tad visada bus galima rasti darbą ir gausinti žinias įvairiuose slaugytojams skirtuose kursuose.

Karolina Matelionytė, BPS14

 1. Bendrosios praktikos slaugos studijų programą pasirinkau, nes maniau, kad ši sritis man tinkama, mano asmeninės savybės ir specialybei reikalingi būdo bruožai sutaps. Dar mokydamasi mokykloje ir planuodama ateitį, domėjausi, kokia tai programa, ko gali prireikti studijuojant, kokių galimybių turėsiu baigusi studijas. Tai, ką sužinojau, man buvo prie širdies, patraukė ši medicinos mokslų kryptis.Karolina Matelionyte BPS14
 2. Kai prisimenu kiekvieną konkrečią praktiką nuo pat pirmo kurso, suprantu, kad vaizdinys ir tikrovė skyrėsi. Pirmame kurse praktika buvo tarsi apžvalginė, galėjome tik susipažinti su ligoninės vidaus taisyklėmis, septikos ir antiseptikos principais, paciento ir mediko bendravimo santykiu. Tą kartą visi lūkesčiai nebuvo patenkinti taip, kaip tikėjausi. Laikas bėgo, tikras darbas sveikatos priežiūros įstaigose vis labiau atitiko susiformavusį profesijos vaizdinį. Natūralu, kad vis aukštesniame kurse ir mes patys studentai turime daugiau žinių ir kompetencijos tam tikroms manipuliacijoms atlikti.

Situacijų, kai teko susimąstyti apie paciento, t. y sergančio žmogaus, ir mediko ryšio netvarumą, pasitaikė. Jos, žinoma, nebuvo malonios, kai kurie atvejai netgi šokiravo ir privertė įsitikinti, kad mano vertybės ir nuostatos yra tikros. Nedžiugina ir tai, kad, būnant trečio kurso studente, retkarčiais vis dar tenka susidurti su praktikos vietose dirbančių slaugytojų skeptišku požiūriu į praktikantus, abipusio pasitikėjimo stoka. Tokie atvejai skatina atsigręžti į save ir sau dar kartą priminti, kad svarbiausia šiame darbe yra paciento gerovė, ypatingas tikslumas atliekant bet kurią slaugos manipuliaciją ir nuoširdumas.

 1. Kol kas neturiu nusprendusi, kurioje įstaigoje, skyriuje norėčiau dirbti. Patrauklūs pirminės sveikatos priežiūros centrai, kai kurie Respublikinės Šiaulių ligoninės skyriai. Viliuosi apsispręsti, darbo vietą pasirinkti iki studijų pabaigos. Pirmenybę visuomet teikti ketinu Lietuvai ir joje esančioms įstaigoms.
 2.  Abiturientams patarčiau atsakingai rinktis studijų programą, įvertinus save patį, suvokus savo privalumus ir trūkumus, charakterio bruožus, vertybes. Paskui reikėtų susipažinti su studijų programa ir apmąstyti, ar ji patinka ir dera pačiam asmeniškai. Puiku, jei yra galimybė pabendrauti su jau studijuojančiais dominančią programą ar dirbančiais šį darbą, nes iš pirmo žvilgsnio slaugytojo darbas gali pasirodyti labai apgaulingas. Kiek teko bendrauti su bendrakursiais ar jaunesniais draugais, besirenkančiais ką studijuoti, ne vienas nesitiki, kad teks studijuoti įvairiausius dalykus, būsime griežtai vertinami, o praktinėje veikloje teks susidurti su netikėtais atsakingumo, kruopštumo, itin greitos reakcijos reikalaujančiais atvejais, įtempta slaugytojo dienotvarke ir darbo grafiku. Tad renkantis šias studijas reikėtų turėti kantrybės, būti nuoširdžiam, drąsiam ir atsakingam, neabejingam nelaimės ištiktam žmogui, atsidūrusiam keblioje padėtyje.BPS15 grupes studentes praktikoje

Karolina Matelionytė, BPS14

Facebook komentarai