Lina Bocytė Garbačiauskienė: „Gyvenimas yra gražus“

Dėstytojai ir aktoriai – šiek tiek panašūs, nes ir vieni, ir kiti stovi prieš didelę auditoriją tam, kad jai kalbėtų, be to, kaip nebūna dviejų vienodų paskaitų, taip negali būti ir dviejų visiškai vienodų spektaklių. Ką apie šią paralelę pasakytų Lina Bocytė Garbačiauskienė – Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė ir Šiaulių valstybinės kolegijos Verslo ir apskaitos katedros lektorė?

Lina Bocytė kolegijoje – nuo 1994 metų. Tada ši mokymo įstaiga dar buvo vadinama Šiaulių aukštesniąja technikos mokykla. Per daugiau nei 20 metų Lina gavo ir daugiau darbo pasiūlymų kitose aukštosiose mokyklose, bet liko ištikima kolegijai. Matyt, aktorę ir dėstytoją galima apibūdinti kaip prieraišų, pastovų žmogų.

nespalvotos 2 (34)
Vilmanto Dambrausko nuotrauka

Aktorė ir dėstytoja

Per visus darbo kolegijoje metus su studentais išbandyta daugybė veiklų. Lina Bocytė Garbačiauskienė buvo kuratorė, išmėgino visus įmanomus dalykų dėstymo būdus auditorijose ir ne tik. Kartu su studentais lankytasi kultūros renginiuose, dailės darbų parodose, interaktyviai studijuota muziejuose. Dėstytoja Lina ir studentai ne kartą ėjo į Šiaulių dramos teatro spektaklius, stebėjo spektaklių gimimą repeticijų metu.

Kolegijos scenoje aktorė sukūrė per dešimt pilno formato vaidinimų įvairiausiomis temomis. Paskui tie vaidinimai rodyti Sveikatos priežiūros fakultete, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, vaidinta Trečiojo amžiaus universiteto klausytojams. Dėstytoja ne tik režisavo renginius, bet ir drauge su studentais skaitė poeziją, vaidino ir t. t.

DSCN5829
Su studentais

Lektorė Lina turi daugybę mielų su pedagoginiu darbu susijusių prisiminimų. Malonu prisiminti tą atvejį, kai kartą studentai pasigavo dėstytoją ir aktorę po renginio ir pradėjo prašyti dar ką nors kartu nuveikti. Dėstytoja jiems pasiūlė paminėti vieną iš S. Nėries sukakčių. Baugino tik vienintelė problema – laiko stoka. Studentų neišgąsdino darbas po repeticijų teatre (tai yra po 21 val.). Taip buvo pasirengta vienam sėkmingiausių ir gražiausių, kaip teigia pati pašnekovė, jos režisuotų poezijos spektaklių kolegijoje.

Lina sutinka, kad abu darbai – aktorystė ir dėstytojavimas – veikia vienas kitą. Iš teatro į kolegiją dėstytoja parsineša kūrybiškumą, gebėjimą sparčiai generuoti kūrybines idėjas. Kolegijoje aktorė žavisi nuolatiniu viso ko planavimu, strategavimu ir viešinimu bendruomenei. Be to, dirbant su studentais tenka pasinaudoti aktoriniais triukais, kad pavyktų jaunus žmones įtikinti, jog studijuoti tikrai puiku ir diplomas visai ne pro šalį.

Nėra esminių kartų skirtumų

Dėstytoja Lina stebi studentus ir mato, kad, metams bėgant, jie tampa vis drąsesni, aktyvesni, komunikabilesni. Juk žmonės, gimę, augę laisvoje Lietuvoje, ir turi būti tokie! Aktorė ir dėstytoja šiek tiek apgailestauja, kad ir mokykloje, ir studijų metu trūksta plačiau apimančio jauno žmogus lavinimo humanitariniu, kultūriniu aspektais. Kai stokojama pamatinių vertybių, neįmanoma jaustis visaverčiam nei Lietuvoje, nei užsieniuose. Nepakanka šiandien vien puikiai skaičiuoti, kad ir kokia vartotojiška visuomene tapome! Aktorė prisipažįsta vis dar naiviai tikinti, kad grožis išgelbės pasaulį.

Šiais laikais madinga kalbėti apie kartų išskirtinumą, bet lektorė mano, kad tai tik prasimanymai. Visais laikais žmonės gimė, mylėjo, kentė, džiaugėsi, mirė ir bendravo taip pat. Keitėsi tik jų pamėgti „žaisliukai“: kažkada atsirado televizorius, skalbyklė, kompiuteris ir mobilusis telefonas. Esmė liko ta pati! Visi nori būti mylimi, pripažinti, nori laimėti. Svarbu susivokti, kas esi ir kas svarbiausia tavo gyvenime. Visada, visose kartose yra visokių žmonių: besidominčių, smalsių, norinčių, siekiančių arba nežinia ko laukiančių, nenorinčių nieko. Genys margas – pasaulis dar margesnis!

img917
Kartu su kolega scenoje

Aktorystė ir dėstymas – tam pačiam tikslui siekti

Teatre Linai Bocytei yra tekę suvaidinti ne vieną pedagogę ar mokytoją: ir tais kartais, ir kurdama pačius įvairiausius kitus personažus ji pasinaudoja matytais charakteriais, elgesio, mimikos pavyzdžiais. Kita vertus, jai ir pačiai reikia atitinkamai pasikeisti, „išeiti“ iš scenoje kuriamo vaidmens stojant prieš auditoriją paskaitos metu. Kartais viena po kitos einančios kelios teorinės paskaitos yra didesnis iššūkis, reikalauja daugiau ištvermės nei įprastas spektaklis teatre.

Šiandien aktorė ir dėstytoja pabrėžia jau aiškiai suvokianti, kad ir aktorystė, ir dėstymas – tik priemonės, įrankiai tam pačiam tikslui pasiekti. Ir vaidindama, ir bendraudama su studentais, vesdama seminarus, mokymus vaikams ar senjorams, skaitydama poezijos programas renginiuose Lina pirmiausia dalijasi tuo, ką gavo iš tėvų, mokytojų ir sukūrė pati, tveria savą pasaulį taip, kaip jį supranta, remiasi pamatinėmis vertybėmis – tiesa, grožiu, gėriu ir dorove. Tai ji vadina  savo keliu.

Visur suspėti

Aktorė priklauso tiems laimingiesiems, kurių pasirinkta profesija sutampa su didžiuoju pomėgiu. Aktorystė, kaip teigia Lina, ir yra jos gyvenimas, be to, yra daugybė kitų su profesija susijusių veiklų – dėstymas kolegijoje, seminarų, renginių vedimas, poezijos vakarai. O kur dar laikas, skiriamas šeimai ir namams! Lina yra dukra, močiutė, dailininko žmona, todėl nepraleidžia nė vienos parodos. Šeštadieniai ir sekmadieniai prabėga darbe – kai visi eina į teatrą tam, kad prasmingai praleistų vakarą, aktoriai jame vaidina. Aktoriams savaitgalis yra pirmadienį, bet dėstytojai Linai ši diena visada prabėga su studentais.

Aktorė ir dėstytoja džiaugiasi turinti ilgesnes nei kiti atostogas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tada ji žvejoja, vaikšto po laukus, mišką, lanko artimiausius, brangiausius žmones. Lina mėgsta suktis virtuvėje, išmėginti naujus patiekalus. Aktorės lūpomis kalba paprasta išmintis: viskam užtenka laiko, jeigu tik darbai planuojami. Galima ir naujos poezijos mintinai išmokti, ir žolių pievose prisirinkti, ir naują knygą pavartyti, ir pakeliauti! Lina yra iš tų žmonių, kurie grožį mato visur ir kuo toliau, tuo daugiau turi noro viską pažinti.

SONY DSC

 

Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus specialistė

Silvija Papaurėlytė-Klovienė

Facebook komentarai