METŲ TARPTAUTINĘ SĖKMĘ motyvuoja noras pažinti

Aplankyta ne viena Europos šalis, užmegzti ir plėtojami kontaktai su užsienio partneriais, aktyvus dalyvavimas programoje ERASMUS+ ir dar daug kitų darbų buvo tie argumentai, kuriais remiantis Vadybos ir komunikacijos katedros vedėja, docentė dr. Rasa Pocevičienė gavo S.V.A.K.O. 2018 apdovanojimą METŲ TARPTAUTINĖ SĖKMĖ.

Tarptautiškumas Lietuvoje ir užsienyje

Tarptautiškos šios dėstytojos veiklos vykdomos Šiaulių valstybinėje kolegijoje ir už jos ribų. Kaip papasakojo pati pašnekovė, pernai ji turėjo kone 20 skrydžių. 2018 metų pavasarį keliauti teko beveik kas antrą savaitę. Tiesiog sutapo daug reikalų, darbų ir idėjų, kurie plėtojami arba įgyvendinami svečiose šalyse.

2018 m. Rasa Pocevičienė 2 kartus pagal programą Erasmus+ dirbo su studentais Rey Juan Carlos universitete Madride (Ispanija), skaitė pranešimus dviejose tarptautinėse konferencijose Madride ir Porto mieste (Portugalija), buvo įtraukta į Madride vykusios konferencijos mokslinį komitetą, dalyvavo diskusijose su Ispanijos ir Portugalijos verslo, akademinės aplinkos atstovais. Vadybos ir komunikacijos katedros vedėja kartu su kolegomis dėstytojais ir partneriais iš Portugalijos kuria jungtinę informacijos valdymo srities studijų programą, su šios idėjos įgyvendinimu susiję reikalai taip pat buvo viena iš kelionių paskatų. Ispanijoje esančiame Mursijos mieste vyko Erasmus+ koordinatorių metinis kongresas ERACON2018, dėstytoja ne tik buvo jo dalyvė, bet ir ten pat organizuotoje studijų mugėje pristatė Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdomas studijų programas, ieškojo naujų studijų ir praktikų vietų studentams.IMG_20180509_145611

Tarptautiškumu Rasos veiklos išsiskiria ir Lietuvoje. 2018 m. ji buvo aktyvi jau tradiciškai Šiaulių valstybinėje kolegijoje organizuojamos Tarptautinės savaitės dalyvė: skaitė paskaitą kolegijos bendruomenės nariams ir užsienio šalių studentams, vedė diskusiją užsienio šalių dėstytojams apie Erasmus+ studijų tobulinimo galimybes. Dėstytoja sėkmingai dirba su užsienio studentais, pagal programą Erasmus+ studijuojančiais Šiaulių valstybinėje kolegijoje, kuruoja ŠVK pasirinkusius užsienio studentus ir pagal įvairias mainų programas atvykusius dėstytojus, anglų kalba dėsto dalykus lietuviams studentams, sėkmingai ugdo, tobulina studentų ir kolegų tarpkultūrines kompetencijas.

Be to, tarptautiškiausia 2018 metų Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytoja dalyvauja tarptautinėse programose ir projektuose: yra DofE (tarptautinės Edinburgo hercogo apdovanojimų programos) koordinatorė; Epale (Europos suaugusiųjų mokymosi elektroninė platforma) ekspertė. Rasa Pocevičienė užsiima ekspertine veikla tarptautinėje mokslo erdvėje.

Visos veiklos dėstytojai yra mielos, bet daugiausia teigiamų emocijų suteikia bendravimas ir bendradarbiavimas su skirtingų kultūrų žmonėmis, išvykos į kitas šalis.

Kelionių motyvas – natūralus smalsumas

Be būtinybės keliauti todėl, kad to reikia norint įgyvendinti įvairius sumanymus, kitas labai svarbus motyvas – dėstytojos noras pažinti. Kelionės būtinos kaip adrenalinas, kaip savotiška galimybė prisipildyti baterijas. Pašnekovė cituoja jai labai patikusią mintį, kad nekeliaujantis žmogus gali būti prilyginamas tam, kuris visą laiką skaito tą patį knygos skyrių. Rasą kaip tik ir domina tai, kas parašyta kituose skyriuose. Simboliška, kad Tolerancijos dieną gimusi dėstytoja pati yra labai tolerantiška, ją domina įvairių kultūrų kitoniškumas, išskirtinumas. Rasa labai apsidžiaugia sužinojusi, kad kitame pasaulio krašte, netgi kitame pusrutulyje puoselėjamos kultūros ne tik skiriasi, bet ir yra panašios. Pašnekovė teigia pastebėjusi, kad kuo daugiau ji pažįsta svetimas kultūras, tuo daugiau gali pasakyti apie saviškę. Smagu suvokti, kad skirtingų šalių kultūros skirtingos, bet tarp jų yra ir daug panašumų, o tai skatina domėtis, iš kur tie panašumai, kodėl jie atsirado. Žinoma, įvairiose šalyse esama nerašytų elgesio normų, kurių pageidautina laikytis, kad išvengtum nesusipratimų, kultūrinio šoko ar netgi konfliktinių situacijų, bet atviras ir tolerantiškas keliautojas pasirengęs priimti visus aplinkos niuansus, pripažinti skirtumus, prisitaikyti prie aplinkybių. Kita vertus, galima padaryti visa tai atvirai prisipažįstant sau ir kitiems, kad esi kitos kultūros atstovas, todėl turi teisę kažko nežinoti, nesuprasti, kitaip elgtis ir pan.

Dėl kurių nors priežasčių nesiryžtantiems leistis į keliones Rasa galėtų pasakyti, kad tiesiog reikia nebijoti kitokios patirties, išdrįsti iškeliauti pirmą kartą, o vėliau jau ir pats nepajusi, kaip imsi ilgėtis naujų potyrių, tų naujų „knygos skyrių“ ir vėl pradėsi planuoti kelionę. Visi sutiktų su teiginiu, kad leistis į kelionę, susitikti su kitomis kultūromis yra beveik tas pats kaip išplaukti į atvirą jūrą. Niekada nežinai, kas tiksliai nutiks, ką sutiksi, todėl atvirumas tam, kas nežinoma, drąsa taip pat yra vieni iš kelionėje labai padedančių gebėjimų. Kelionę galima suplanuoti iki smulkmenų, bet visada gali atsitikti nenumatytų dalykų, kuriuos svarbu priimti ne kaip nesėkmę, bet kaip iššūkį, kurį įveikus bus galima pasidžiaugti. Keliaudamas žmogus keičia ir savo įpročius: Rasa išmoko keliauti su visai mažu bagažu. Šiai keliautojai užtenka vos vienos kuprinės, o tai suteikia dar daugiau mobilumo. Dėstytoja pasidalijo pasakojimu, kaip jai puikiai pavyko susikalbėti su angliškai nemokančiu žmogumi. Vadinasi, atitinkamos kalbos mokėjimas nėra svarbiausias dalykas, gerokai svarbiau yra pats noras kalbėtis ir susikalbėti.

Rasa Pocevičienė džiaugiasi pastebėjusi, kad kitose šalyse sutikti žmonės, išgirdę, kad ji yra iš Lietuvos, ne užsisklendžia, o kaip tik atsiveria, kitaip tariant, yra nusiteikę pozityviai mūsų šalies ir jos gyventojų atžvilgiu.

Pasidalintas džiaugsmas – didesnis

Tokį įrašą iš Rasai Pocevičienei priklausančios socialinio tinklo paskyros galima pritaikyti ir visoms jos tarptautiškoms patirtims. Jei žiūrėsime labai pragmatiškai, be jau minėto pažinimo džiaugsmo, kelionių nauda akivaizdi. Pavyzdžiui, po dėstytojos vizito į vieną iš Madrido universitetų į Šiaulių valstybinę kolegiją skaityti paskaitų atvažiuos dėstytojas iš Ispanijos, vienas po kito studijuoti atvyksta studentai.

Dar daugiau vertės turi emocijos, kurių dėstytoja gauna pati ar sulaukia kaip reakcijų iš aplinkos. Iš kiekvienos kelionės ji grįžta kupina naujų idėjų ir noro jas pritaikyti. Rasa tvirtina keliaudama sutikusi daug gerų žmonių, paskui jie tapo draugais ar dalykiniais partneriais.IMG_20181017_190606

Kelionių virusu ši dėstytoja jau užkrėtė ir savo šeimą, kolegas. Dvi katedros dėstytojos pernai taip pat buvo išvykusios į stažuotę Latvijoje, kitos dvi jau yra parengusios dokumentus ir planuoja vykti į Kaukazo universitetą. Dėstytoja Rasa pomėgiu keliauti siekia sudominti studentus, su kuriais jai labai smagu dirbti dėl galimybės pažinti jaunus žmones ir mokytis iš jų. Nors apdovanojimų S.V.A.K.O. 2018 nugalėtoja tapti Rasa Pocevičienė nesitikėjo, ji džiaugiasi, kad ir kiti įvertino kelionių kuriamos patirties naudą. Kaip teigia pašnekovė, pati kelionių ir naujų patirčių galimybė jau savaime yra apdovanojimas.

Laukia svajonių šalys

Tarptautiškai dėstytojai kelionės jau tapusios asmenybės savastimi. Kiekvieną vasarą ji stengiasi kur nors nuvykti, keliaudama renkasi ne tik turistinius maršrutus, improvizuoja, nori pažinti tikrąjį šalies veidą. Jeigu nepavyksta iškeliauti į užsienį, suplanuojama kelionė Lietuvoje – reikia visais įmanomais būdais papildyti patirčių ir emocijų atsargas. Pašnekovė pasakoja, kad turi įprotį iš svečios šalies parsivežti tai, kas jai primins matytus vaizdus – rašiklį, užrašų knygą ar šiaip menką niekutį, kurį galima su savimi turėti kasdien. Taip sąmoningai stiprinamas ryšys su kita šalimi, galima mintimis dar kartą sugrįžti į lankytas vietas, prisiminti, ką matei, sužinojai, pajutai.

Rasa Pocevičienė iš viso jau yra aplankiusi 25 šalis, į daugelį iš jų norisi grįžti dar kartą. Paklausta, kokia yra svajonių šalis, pašnekovė prisipažįsta, kad tai greičiausiai visi tie kraštai, kuriuose jai kol kas neteko būti, nors į kai kuriuos mielai sugrįžtų dar. Juk kitos kultūros, kiti kraštai – tai tarsi upė, į kurią įbristi dukart neįmanoma.

Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus specialistė

Silvija Papaurėlytė-Klovienė

 

Facebook komentarai